LEG XIIII

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
PDF

SALVE !

Witajcie w gronie pasjonatów historii! Jak wskazuje przyjęta przez nas nazwa - PRO ANTICA - szczególnie interesującym nas tematem jest epoka starożytności, w tym zaś okresie wyróżniliśmy Rzym i jego armie - przede wszystkim z racji na ich doskonałą organizację i bogatą historię. Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnościa i do współpracy.

Stowarzyszenie "Pro Antica" powstało w 2001 roku. Do życia powołała je grupa absolwentów i pracowników naukowych  Wydziału Historii UMCS w Lublinie, którzy podczas studiów zainicjowali projekt naukowy "legionista rzymski". Jego realizacja kontynuowana jest przez Stowarzyszenie. Zasadniczym celem "Pro Antici" jest prezentacja rekonstrukcji uzbrojenia i wyposażenia armii rzymskiej w okresie od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. poprzez udział w cyklicznych imprezach o charakterze historyczno-archeologicznym.

Obok pokazów z zakresu historii wojskowości rzymskiej, Stowarzyszenie upowszechnienia również wiedzę na temat dziejów starożytnego Rzymu, jego osiągnięć w kulturze materialnej i duchowej. W sferze naukowej prezentacje służą weryfikacji teorii naukowych poprzez działania z zakresu szeroko rozumianej archeologii eksperymentalnej. Rekonstrukcje wykonywane są na podstawie dokumentacji archeologicznej pochodzącej z badań wykopaliskowych prowadzonych na stanowiskach datowanych na okres republikański i cesarskich w historii starożytnego Rzymu a znajdujących się na obszarach dokąd dotarła cywilizacja rzymska.

Większość elementów uzbrojenia i ekwipunku wytwarzana jest przez członków grupy na ich potrzeby, cześć jednak przez wykwalifikowanych rzemieślników. Umiejętności w posługiwaniu się narzędziami i wiedza z zakresu historii kultury materialnej Antyku są podstawą, bez jakiej nie możliwe jest wykonanie rekonstrukcji.

Na swym koncie Stowarzyszenie ma kilkadziesiąt imprez plenerowych o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym organizowanych na terenie całej Polski. Nasze pokazy stanowią również ilustrację do zajęć prowadzonych na uczelniach, w szkołach średnich, czy podczas seminariów tematycznych. Widzowie i słuchacze mogą w ten sposób poznać "żywą" kulturą antyczną, której pozostałości są obecne na terenie ziem polskich jedynie w formie znalezisk archeologicznych. Są to głownie wytwory kultury materialnej. produkowane na terenie prowincji rzymskich - ceramika, szkło, ozdoby, rzadko bron. Zabytki tego rodzaju dotarły do nas za pośrednictwem wymiany handlowej albo w wyniku działań wojennych prowadzonych na terenach przygranicznych Imperium Romanum.

Siedzibą Stowarzyszenia jest Lublin, a obszar działalności edukacyjno-prezentacyjnej nie ogranicza się tylko i wyłącznie do terenu Polski. Staramy się rozszerzyć naszą aktywność poza jej granice, szczególnie tam, gdzie obecne są jeszcze ślady obecności Rzymian i ich kultury materialnej. Nasi członkowie również rekrutują się z całej Polski.

 

 
Banner