LEG XIIII

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
PDF
Article Index
Odkrywając rzymską Marsylię
Archeopark „Jardin des Vestiges”
Opis parku
Wieża kwadratowa
Drogi w Marsylii
Port
Muzeum
Podpis
All Pages

Odkrywając rzymską Marsylię

Kolejna z moich wędrówek śladami Rzymian po Prowansji zaprowadziła mnie do Marsylii.Miasto jest olbrzymie i chyba każdy kto znajdzie się tam po raz pierwszy może poczuć się nieco zagubiony. Nic dziwnego - po Paryżu to największe miasto Francji.

Marsylia została założona ok. 600 p.n.e. przez Greków z Fokai i początkowo nosiła nazwę Massalia. Była pierwszym greckim polis w Europie Zachodniej. W 540 pne Persowie podbili Fokaję. Marsylia stała się metropolią i sama zaczęła zakładać kolonie i kantory handlowe od Pirenejów po tereny północnej Italii. Jej rosnąca siła mocno niepokoiła lokalne plemiona - Ligurów, Vocontów i Saliów, które próbowały powstrzymać jej ekspansję. Udawało im się to dosyć skutecznie tak , że Marsylczycy zmuszeni byli parokrotnie prosić o pomoc Rzym .

W 124 pne na czele legionów przybył tu M.Fluvius Flaccus i sprawił Gallom krwawą łaźnię. Ostateczne zwycięstwo odniósł rok później C.Sextius Calvinus . Tak więc legiony przybyły , odparły Galów i …….. zostały.

Rzym zagarnął całą zdobytą ziemię dla siebie, zostawiając Marsylczykom tylko pas nadbrzeża o szerokości ok.2 km.

Niebawem na podbitym terytorium została zorganizowana pierwsza rzymska „provincia” na północ od Alp. Mimo upływu tysiącleci wynikająca z tego faktu odrębność francuskiej Prowansji będącej jej dziedziczką jest nadal wyraźnie widoczna.

Marsylczycy musieli czuć się z pyszna dziękując swoim „oswobodzicielom”, zwłaszcza że Rzymianie chcąc prawdopodobnie ograniczyć wpływy zbyt niezależnego jeszcze wtedy miasta , stworzyli niezbyt daleko własny silny ośrodek miejski – Narbo (w 118 pne) stolicę przyszłej prowincji senatorskiej. Stąd w późniejszym okresie mówimy o Galii Narbońskiej ( a nie Marsylskiej).

Ostatnim akordem Marsylskiej niezależności , była fatalna dla niej decyzja podjęta w okresie rzymskich wojen domowych. Otóż Marsylczycy chcieli pozostać neutralni w sporze pomiędzy Pompejuszem, a Cezarem .

Co więcej w jej murach schroniło się wielu wrogów tego ostatniego.

Cezar stwierdził , że kto nie jast z nim , jest przeciwko niemu i wysłał swojego legata Treboniusza z misją zdobycia niepokornego miasta. Po 6 miesiącach oblężenia we wrześniu 49 pne miasto padło. Od tego momentu rozpoczyna się „rzymski” okres w historii miasta.

Legiony Cezara zdobywają Marsylię - próba rekonstrukcji na podstawie danych archeologicznych

Legiony Cezara zdobywają Marsylię – próba rekonstrukcji na podstawie danych archeologicznych

Po tym nieco przydługi wstępie rozpocznijmy zwiedzanie.

Jeśli przyjechaliście własnym samochodem radzę go zostawić na którymś z parkingów jak najbliżej Starego Portu.

Praktycznie wszystkie znajdują się w kilku wielopoziomowych gmaszyskach i są niestety dość drogie. Radzę też zapamiętać (zapisać) nazwę ulicy na której jest do niego wjazd. Po kilku , kilkunastu godzinach zwiedzania, każda dodatkowa minuta przeznaczona na szukanie swojego pojazdu nie należy do przyjemności, zwłaszcza w temperaturze o wiele przekraczającej 30 ̊C.

Przygodę w Marsylii radzę zacząć od pobytu w parku archeologicznym „Jardin des Vestiges” . To numer jeden na poniższej mapce.

Plan Marsylii Plan Marsylii

 

 • 1 Park archeologiczny,
 • 2 Muzeum historii Marsylii na terenie centrum handlowego,
 • 3 Budynek giełdy,
 • 4 kościół Augustynów,
 • 8 i 10 forty Świętego Mikołaja i Świętego Jana,
 • 12 Ratusz,
 • 13 Muzeum doków rzymskich,
 • 16 Plac de Lache – dawne forum miasta

 

Miasto Grecko-rzymskie leży ukryte przed naszym wzrokiem na głębokości od 3 do 4 metrów. Jeszcze do niedawna pozostawało prawie całkowicie nieznane. Szczęsliwy6m trafem 1 967 roku w czasie budowy centrum handlowego natrafiono na jego ślady. Wstępne prace archeologów trwały 10 lat. Rozmiar i jakość odsłoniętych obiektów spowodowały zatrzymanie budowy , a następnie całkowitą zmianę projektu – w celu zachowania i udostępnienia zwiedzającym odsłoniętych budowli.

Dzięki temu możemy dziś zobaczyć kraniec antycznego portu , jedną z głównych bram miasta flankowaną dwoma wieżami, fragmenty hellenistycznego muru obronnego , rzymskie nadbrzeża oraz pozostałości wielu innych budowli. 
Banner