LEG XIIII

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
PDF
Article Index
Odkrywając rzymską Marsylię-część druga
Opis starego portu
Muzeum - antyczne amfory
Piec garncarski
Znaleziska z zatoki
Rzymska galera
Sprzęt okrętowy
Rzymski system miar i wag
Zatoka portu
All Pages

Odkrywając rzymską Marsylię. Część druga.

Naszą wycieczkę po grecko-rzymskiej Marsylii przerwaliśmy de facto u jej bram. Tak więc czas opuścić park archeologiczny Jardin de Vestiges i tak jak 2000 lat temu wejść przez Bramę Italską w obręb miasta. Musicie wykazać się w tym miejscu dużą wyobraźnią.

Znajdujemy się u wylotu ulicy Rue Henrie Fiocca. Tłum , samochody , spaliny – centrum współczesnego wielkiego miasta.

Cofnijmy się w czasie  - to właśnie w tym miejscu zaczynał się DECUMANUS jedna z dwóch głównych ulic miasta wyznaczająca jego oś wschód-zachód (w odróżnieniu od Cardo biegnącego zawsze z północy na południe). Jeśli nie zmęczy was zbytnio 20 minutowy spacer proponuję przejść całą jego długość.

 

Mimo upływu 2 tysiącleci układ komunikacyjny prawie się nie zmienił ! Przemierzając kolejno ulice Henrie Fiocca, Grand rue i rue Caisserie dojdziecie do małego placu  Place de Lenche–właśnie doszliście do greckiej agory (rynku) przekształconego później w rzymskie forum.

Może będziecie trochę rozczarowani – próżno tu szukać pozostałości wspaniałego antycznego miasta. Leżą one bowiem  ukryte kilka metrów pod waszymi stopami. Jedyną znaną pozostałością są tak zwane Caves de Saint-Sauveur (Piwnice świętego zbawiciela) – nazwa pochodzi od klasztoru który został wybudowany nad antyczną strukturą znajdującą się w południowej części placu. Jak do tej pory nie udało się ustalić jej pierwotnej funkcji.

Hipotetyczna rekonstrukcja marsylskiego forum - Place de Lenche

Hipotetyczna rekonstrukcja marsylskiego forum – Place de Lenche

Zawróćmy teraz kierując się w stronę portu. Jak już pisałem współczesna linia brzegowa znacznie różni się od tej jaką wyznaczało morze w I wieku ne.

Na skutek procesów geologicznych i działalności człowieka miasto „zyskało” kilkadziesiąt metrów lądu, tak więc musimy pamiętać że zatoka portowa w czasach Cezara była dużo większa.

Wracając z forum  mniej więcej w połowie ulicy Caisserie trzeba skręcić w prawo i dosłownie po przejściu kilkudziesięciu metrów znajdujemy się na placu Vivaux. Tu pod numerem 2 znajduje się muzeum doków rzymskich.

Plan Marsylii z proponowaną trasą wycieczki

Plan Marsylii z proponowaną trasą wycieczki zaznaczoną kolorem czerwonym: 1) park archeologiczny Jardin des Vestiges, 2) Muzeum, 16) Place de Lenche (agora-forum rzymskie), 13) Muzeum doków rzymskich. Linia niebieska wyznacza obszar zatoki portowej około I wieku ne 
Banner