LEG XIIII

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Stowarzyszenie
PDF

Komendy Legio XIIII Gemina Martia Victrix

Optio

Do czasów dzisiejszych nie przetrwał żaden wiarygodny przekaz o używanej w armii rzymskiej komendzie. Jednocześnie organizacja i jednolite wyszkolenie legionistów sugerują, że taka komenda istniała, a fakt przenoszenie żołnierzy pomiędzy jednostkami wskazuje, że była to komenda jednolita i spójna na obszarze cesarstwa.

Posługując się znajomością łaciny, doświadczeniem z zakresu ćwiczeń z uzbrojeniem legionisty, oraz analogią do współczesnej musztry wojskowej, opracowaliśmy następujący układ musztry dla legionistów.

Komendy Legio XIIII Gemina Martia Victrix
 
PDF

Historia Legio XIIII

Legion XIIII prawdopodobnie został stworzony przez Juliusza Cezara w 57 roku p.n.e. podczas Wojny Galijskiej i brał udział w kampanii przeciwko plemieniu Nerwiów. Został zniszczony przez belgijskich Eburonów w pierwszych tygodniach 58 roku ale odtworzony w trakcie Wojny Domowej. W Hiszpanii walczył pod Ilerdą w 49 p.n.e. Wiosną służył pod Dyrrachium. W roku 46 legion brał udział w kampanii afrykańskiej Cezara.

Historia Legio XIIII
 
PDF

SALVE !

Witajcie w gronie pasjonatów historii! Jak wskazuje przyjęta przez nas nazwa - PRO ANTICA - szczególnie interesującym nas tematem jest epoka starożytności, w tym zaś okresie wyróżniliśmy Rzym i jego armie - przede wszystkim z racji na ich doskonałą organizację i bogatą historię. Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnościa i do współpracy.

Read more...
 


Banner